s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۰۱ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

مهارت تصمیم گیری


انسانها همواره در موقعیتهای مختلف و شرایط گوناگون زندگی دست به تصمیم گیری و انتخاب می زنند و در پی یافتن راه حلی برای مسائل خود می باشند . تصمیم گیری و انتخاب، محدود به افراد خاصی مانند مدیران نیست و همه افراد در موارد مختلف مانند انتخاب لباس ، محل زندگی ، شغل ، دوستان ، همسر و ... در حال تصمیم گیری هستند .برخی از این تصمیم گیری ها منجر به نتایج مورد نظر فرد شده و برخی نیز به نتایجی بر خلاف خواسته وی منجر می شوند .
فرایند تصمیم گیری در مقاطعی از زندگی بسیار تعیین کننده و سرنوشت ساز است . فرد با یک انتخاب صحیح می تواند موفقیت بزرگی را برای خود و دیگران به ارمغان آورد و یا با دست زدن به یک انتخاب نادرست، موجب به وجود آمدن شرایط نامطلوب برای خود و اطرافیانش شود .
از این رو جا دارد به تصمیم گیری به عنوان یک مهارت نگاه کنیم و در پی فراگیری و کسب این مهارت بر آییم .
تصمیم گیری چیست ؟
تصمیم گیری فرایندی را شرح می دهد که از طریق آن راه حل مسئله معینی انتخاب می شود .
انتخاب به مجموعه فعالیتهای فرد گفته می شود که از بین چند راه حل ، یکی را بر می گزیند . بنابراین انتخاب کردن جزئی از فرایند حل مسئله است .
بنابراین ما هنگامی نیازمند تصمیم گیری هستیم که مسئله ای وجود داشته باشد .
فرایند حل مسئله از چهار بخش تشکیل می شود :
1- شناسایی وضعیت
2- پیدا کردن و ایجاد راه حل های مختلف برای مسئله
3- ارزیابی راه حل ها و انتخاب بهترین آنها
4- اجرای تصمیم و پیگیری آن
در ادامه به بررسی این مراحل می پردازیم .
شناسایی وضعیت
فرایند حل مسئله وقتی شروع می شود که مسئله شناسایی شده باشد .به این منظور در ادامه باید علل به وجود آمدن آن مشخص شود و نیز هدف حل مسئله تعیین شود . این مرحله به گرداوری اطلاعات در این زمینه اختصاص می یابد که توسط خود فرد جمع آوری شده یا از سمت اطرافیان به او منتقل می شود .
ایجاد را حل های مختلف برای مسئله
در این مرحله با توجه به نتایج بخش قبل و با توجه به محدویتهای زمانی که ممکن است فرد با آنها مواجه باشد و نیز حساسیت مسئله فرد اقدام به یافتن راه حل های مختلف می نماید . به همین دلیل لازم است فرد از نظر هیجانی در شرایطی متعادل قرار داشته باشد و درگیری زیادی با یک هیجان نداشته باشد . مثلا کسی که دچار ترس شدید است به سختی می تواند در موقعیت مورد نظر اقدام به پیدا کردن راه حل نماید . هنگامی که فرد یک هیجان شدید را تجربه می نماید ، افکار متناسب با آن هیجان در ذهن او وجود دارند که مانند سایه ای مانع از دیدن واقعیت مسئله شده و باعث ایجاد درگیری ذهنی و تحلیل رفتن انرژی او می شوند . از سوی دیگر متناسب با نوع هیجان منفی در حال تجربه ،ممکن است قضاوت ها و تحلیل های نا مناسبی در باره راه حل های مختلف صورت بگیرد . و بر عکس داشتن ذهنی رها و عاری از قضاوت در این مرحله منجر به یافتن را ه حلهای مناسب خواهد شد. به همین دلیل در صورت بروز چنین شرایطی فرد می تواند با انجام تکنیکهای تخلیه ای و آرام سازی ذهن ابتدا به تعادل برسد و با توجه به شرایط زمانی و محدودیتهای موجود در این مرحله مکث نماید .
انجام تکنیکهای تخلیه ای و آرمیدگی یوگا باعث تخلیه هیجانات منفی، کسب انرژی مثبت و رسیدن به تعادل ذهنیِ مورد نیاز در این مزحله می شود . انجام تکنیک های کسب انرژی از طبیعت نیز در این مرحله می تواند مفید واقع شود .
مشورت گرفتن از دیگران و استفاده از تجربیات متناسب آنها نیز منجر به پیدا کردن راه حل های بیشتری می شود.البته لازم به ذکر است تعداد راه حل ها باید کافی و نیز به دور از وسواس فکری باشد .
ارزیابی راه حل ها و انتخاب بهترین آنها
به این منظور در مورد هر راه حل می توان سوالات زیر را مطرح کرد :
1- راه حل موجود با توجه به اهداف تعریف شده و امکانات و نیز محدودیت ها تا چه حدی واقعی و عملی است ؟
2- چقدر به حل مسئله کمک می کند ؟
3- هر راه حل با توجه به عوارض و تاثیرات جانبی که دارد مورد ارزیابی قرار بگیرد .
داشتن یک ذهن متعادل و نداشتن درگیری احساسی و هیجانی در این مرحله از تصمیم گیری نیز تعیین کننده است .البته علاوه بر روش منطقی در انتخاب می توان از روش شهودی نیز استفاده کرد . تکنیک های پیام دل در این خصوص می تواند به عنوان روشی جهت ارتباط با قلب و گرفتن پاسخ سوال مورد نظر به کار برود.
اجرای تصمیم و پیگری آن
پس از انتخاب راه حل مناسب فرد به اجرای آن می پردازد و نتایج حاصل از آن پیگیری می کند تا در صورت لزوم به اصلاح برخی موارد در این خصوص اقدام کند .

نویسنده : مهدی معظمی- کارشناس ارشد مهندسی مخابرات
منابع :
کتاب اصول مدیریت دکتر علی رضائیان
کتاب هوش هیجانی دکتر دانیل گلمن
سایر منابع مربوط به یوگا( 3986 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1509114

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
 Powered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما