Deprecated: Function mysql_list_tables() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 328

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 329
موسسه آموزشي پژوهشي نواي طلوع مهر - پالایش و توانمند سازی ذهن، جسم و احساسات
s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

او را لمس کنید، نوازشش نمایید


ماساژ غذایی برای نوازاد است.غذایی که چون مواد معدنی، ویتامینها و پروتئینها با ارزش است .
دکتر فردریک لیبویر

هنگام غروب مادر جوان به آرامی نوزاد خود را می خواباند. برای دومین بار در روز با دقت کلاه کوچک نوزاد را برداشته و شروع به در آوردن لباسش می کند.
نوزاد آزاد از لباسهایش دست وپا زده و دستان کوچکش را تکان می دهد. او خیلی زود با شنیدن صدای آشنای غیژ غیژ مالیدن روغن گرم به دستهای مادر و نوای آرامش بخش لالایی مادر آرام می گیرد.

تمام مادران می دانند که باید با محبت نوزادشان را در آغوش بگیرند، آنها را لمس کنند، به آنها شیر دهند و برایشان لالایی بگویند تا نوزادشان با آرامش به خواب رود این غریزه مادری در تمام زنان به ودیعه گذاشته شده است.
اما اینکه چرا بعضی از مادران نسبت به نوزاد و کودک خود کوتاهی می کنند، به آنها مهر نمی ورزند، توجه و محبت کافی به آنان مبذول نمی دارند جای سوال دارد.

در بررسی ها و تحقیقات بسیاری که در تمام جوامع ، ملت ها و کشورهای مختلف انجام شده است این موضوع کاملا ثابت شده است که:
انسانهایی که در زمان نوزادی و کودکی خود مورد مهر و محبت والدین قرار گرفته اند، حتی اگر از لحاظ شرایط اقتصادی در شرایط خوبی نباشند،چون از لحاظ روانی و عاطفی سیراب شده اند در بزرگسالی از شخصیتی پایدار، آرام و طبیعی برخوردار بوده، حس اطمینان و امنیت بیشتری داشته، در برقراری ارتباط موفق تر بوده و حس نوع دوستی و همدردی و همدلی در آنان بیشتر است.

برعکس کسانی که در کودکی مورد بی مهری و بی توجهی و خشونت والدین قرار گرفته اند، در بزرگسالی انسانهای فاقد اعتماد به نفس، ترسو یا خشن، در برقراری ارتباط ناموفق هستند، حس نوع دوستی و همدلی نداشته و غالبا نسبت به دیگران حس انتقامجویی دارند.
بنابراین دوران نوزادی و کودکی بسیار حائز اهمیت است.اگر بتوانیم این دوران را برای کودکان و نوزادان دورانی مملو از مهر و محبت و عشق نمائیم و ارتباط مناسبی با فرزندانمان برقرار کرده با آنها دوست باشیم و احتیاجات روحی، روانی، عاطفی و جسمی آنها را برآورده نمائیم خواهیم دید که فرزندانمان دوران نوزادی و کودکی شاد و توام با سلامتی و آرامش خواهند داشت و از آن مهمتر در بزرگسالی افرادی شاخص و برتر بوده و پیشرفت های زیادی خواهند داشت.

چرا باید نوزادان را ماساژ داد؟

ماساژ یکی از راههایی است که می توان از آن بهره برده و ارتباط مناسبی با کودک برقرار کرده و عشق و محبت خود را نثارش کرد. یک مادر می تواند به کودکش زیباترین هدیه یعنی عشق و اطمینان را ببخشد. هدیه ای که فرزندش را انسانی دلسوز و سرشار از مهر و شفقت می سازد. و این عشق می تواند از طریق ماساژ منتقل شود. شاید ماساژ دادن است که باعث می شود کودکان این قدر دوست داشتنی، آرام و طبیعی باشند، زیرا در نوزادی به آنها عشق و آرامش از طریق دستان و آغوش مادر آموخته شده است.
اهمیت ماساژ کودکان، به دلیل تاثری است که در آرامش بخشیدن به کودکان و ایجاد یک ارتباط غیر کلامی و محبت آمیز می گذارد. ماساژ اجازه می دهد تا روح آرامش بر بدن ظریف، شکننده و شکل نیافته کودکان بنشیند و به آنها کمک کند تا بتوانند جسمشان را به خوبی با تحریکات دنیایی که پر از سروصدا، نور، حرکت، سرعت و هیاهو است هماهنگ سازند، البته با عشق نه ترس. هنگامی که کودک خود را با روانی آسوده، جسمی شاد و قلبی آرام ماساژ می دهید به نظر می رسد او در بقیه روز آرامتر و با نشاط تر خواهد بود و به محض اینکه برنامه ماساژ را قطع کنید گریه های پی در پی، بدخلقی، تحریک پذیری برای نوزاد و مادر آزار دهنده خواهد بود.
اگر با یوگا آشنایی داشته باشید می توانید حرکات و شیوه های این هنر را با تکنیک های ماساژ ادغام کنید. ترکیبی از روشهای سنتی و روش مدرن ماساژ به همراه حرکات یوگا که برای نوزاد قابل اجرا باشد. این ترکیب لذت بخش، تعادل فوق العاده ای در صرف و دریافت انرژی برای کودک فراهم می آورد علاوه بر این به نظر می رسد ماساژ همراه با حرکات یوگا، تجمع گازی را که در روده ها وجود دارد و باعث آزار نوزاد به خصوص در ماههای اول تولدش می شود تسکین می بخشد. انجام برخی حرکات ملایم یوگا در پایان ماساژ اثر مطلوب تری به این روند می بخشد و به تقویت وآرام ساختن سیستم گوارش او کمک می کند.

ماساژ را به عنوان بخش دائمی از زندگی نگه دارید. زیرا ماساژ نه تنها به عنوان ابزاری برای رسیدن به آرامش و رهایی از استرس بلکه همچون کلیدی برای گشودن در ارتباط بین مادر و فرزند عمل خواهد کرد و مادر را به فرزند نزدیک تر می کند. ماساژ نوزاد، عشق را در مادر شعله ور کرده عصبانیت وی را کاهش می دهد و به او در فهمیدن نیازهای کودک کمک می کند. ماساژ دادن کودک هنری است که پیوندی عمیق بین مادر و کودک برقرار می کند و به مادر کمک می کند تا زبان خاص نوزادش را درک کند و سپس با محبت به وی پاسخ داده و از وی بشنود. به این ترتیب مادر به یک کارشناس خاص فرزند خود مبدل خواهد شد

و خلاصه اینکه

• ماساژ علاوه برآرامش دادن به نوزاد
• باعث تخفیف و بهبود بیماری خواهد شد . به طور مثال به هنگام تب، ماساژ سر نوزاد باعث تخفیف تب و کاهش درد بدن می شود. و همچنین به بهبود علائم و دردهای کولیکی به علت تجمع گاز در روده ها کمک می کند.
• ماساژبرای نوزادان نارس باعث بهبود وضعیت رشد، تغذیه و حرکات آنهاخواهد شد، سیستم عصبی شان را رشد داده و باعث می شود وزنشان بیشتر شود.
• ماساژ تکامل مغز و سیستم عصبی را سریعتر می کند.
• ماساژ وسیله ای است در جهت تعادل فیزیکی، احساسی، روانی
• ماساژ باعث می شود کودک سرزنده، خلاق، کنجکاو، مطمئن، باهوش، اجتماعی و دوست داشتنی شود.

فرزندم دراز کشیده و به من خیره شده است
و اکنون همه چیز فراموش می شود
همه چیز در رویاهای من روی زمین از بین می روند و
اما وقتی
صدای نفسهای آرامت را می شنوم
می دانم نفس تو
برق چشمهای خمارت
هدیه ای پاک و خالص از بهشت است.


گرد آورنده: فاطمه عیوضی (تابش)( 3038 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1019157

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
فرم آیوروداPowered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما