Deprecated: Function mysql_list_tables() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 328

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 329
موسسه آموزشي پژوهشي نواي طلوع مهر - پالایش و توانمند سازی ذهن، جسم و احساسات
s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

شادی و نشاط نیاز انسان امروزی" نشانه آدمیان بهشتی تبسم همیشگی است "

رسول اکرمشادي و نشاط يك پديده طبيعي و از نيازهاي اساسي و لازمه زندگي انسان است. خلقت هستي به گونه‌اي است كه خودبه‌خود شادي‌هايي مانند: بهار طرب‌انگيز، گل‌هاي رنگارنگ، طلوع خورشيد، پرندگان زيبا و نغمه‌خوان و بسياري از پديده‌هاي دیگر را در ذات خود به همراه دارد و تمامي اينها شور و نشاط را نه‌تنها در وجود انسان بلكه در تمام موجودات جهان به وجودمي‌آورد. بنابراین انسان ذاتا شاد است و با روحیه شاد می تواند بر زندگی خود تاثیر مثبت بگذارد. بسياري از روانشناسان بر اين نكته تاكيد دارند كه شاد‌بودن در زمان حال، منجر به تغييرات مثبت و بسيار مهمي در آينده خواهد شد.به عبارتي شما اول بايد شادي را به زندگي‌تان وارد كنيد تا امكان ايجاد تغييرات مثبت فراهم آيد.

اما متأسفانه به نظر مي‌رسد شادي، حلقه مفقوده سلامت روان در جامعه‌ انسانها است و اين تصور غلط در ميان افراد جامعه شكل گرفته است كه شادي جزو رفتارهاي جامعه پسند نيست و حتي انسانها هنگام شادی نیز سعي مي‌كنند خود را جدي و عبوس نشان دهند . حال آنکه بنا به باورهای دینی ، مومن گشاده رو است و با لبخند خود به ديگران آرامش مي‌بخشد و افسردگي را به خود راه نمي‌دهد. ‏مطالعات در كشورهاي غربي نشان مي‌دهد در دهه 1950 مردم روزانه 18 دقيقه مي‌خنديدند ولي امروزه مردم روزي كمتر از 6 دقيقه مي‌خندند و همين امر موجب شده كه توانشان در کنار آمدن با سختي‌ها كم شود و ديدشان نسبت به امور زندگي منفي شود.در اين رهگذر و در كنار فشارهاي اجتماعي- اقتصادي، نوجوانان و جوانان از آنجا که الگوهاي رفتار شادمانه را در بزرگترها نديده‌اند، روز به روز بيشتر با نسل قبل فاصله مي‌گيرند و شادماني را در مصنوعات جستجو مي‌كنند. بنابراین بايد تلاش كنيم شادي و اميد واقعی را در جامعه تقويت كنيم.

شادی هيجان مثبتي است كه به «رضايت از زندگي» تعبير مي‌شود و مانند هر هیجان دیگر با تغییرات فیزیولوژیک در انسان همراه است. کاندیس پِرت، پزشک و نویسنده ی کتاب «مولکول های هیجانات» نتیجه می گیرد که بیوشیمی ما، واکنش های هیجانی مان را تحت تأثیر قرار می دهد و به همین ترتیب، هیجان ما بر بیوشیمی ما تأثیر می گذارد. دکتر پِرت آشکار می سازد که مواد بیوشیمیایی در حقیقت، همبسته های فیزیولوژیکی هیجان هستند . پژوهش های اکمن و لوینسون نیز در حیطه هیجانات نشان می دهد جنبش و حرکت یا تغییرات فیزیولوژیک ، هیجان می آفرینند.بنابراین اگر ما همانند افراد شاد فعالیت های جسمانی انجام دهیم پس از مدتی شاد می شویم. در این راستا تکنیک های فرح بخش یوگا از جمله داینامیک یوگا، ریتمیک یوگا و تکنیک های تنفسی فعال می تواند شادی و نشاط بسیار به ارمغان بیاورد.

از طرفی يكي از همبسته‌هاي شادي، خنده‌ است كه علاوه بر تاثيرات فيزيولوژيكي مثبت مي‌تواند منجر به ترشح هورمون سروتونين شده و احساس شادي را افزايش و احساس تهديد و استرس را کاهش دهد.

برخی منافع خنده عبارتند از:

• کاهش استرس

• تقویت دستگاه ایمنی

• بهبود برونشیت و آسم

• کاهش اضطراب، افسردگی و اختلالات روان تنی

• کاهش فشار خون و ضربان قلب

• بهبود مشکلات قلبی و کاهش سکته قلبی و مغزی

• بهبود مشکلات گوارشی

نکته مهم این است که طبق اصول برنامه ریزی عصبی-زبانی NLP ، انسان چه به صورت خودجوش بخندد ، چه ارادی و با انجام تکنیک، تفاوتی در اصل قضیه ایجاد نمی شود. زیرا بدن قادر به تشخیص فرق بین فکر کردن به انجام یک موضوع و انجام واقعی آن نیست.بنابراین منشا خنده هر چه باشد تغییرات فیزیولوژیک یکسانی در بدن رخ می دهد. تکنیک های یوگای خنده که شامل یک سری آساناها و تنفس های خاص می باشد، به فرد می آموزد که ارادی بخندد و از منافع آن بهره مند شود.

به علاوه تحقیقات نشان می دهد هر حالت هیجانی یک حالت چهره خاص ایجاد می کند که جهان شمول است. زمانی که انسان این حالات چهره را به صورت ارادی ایجاد نماید، می تواند مغز هیجانی را فعال نموده و هیجان مربوطه را به وجود آورد. در این راستا طبق پژوهش های عصب شناس فرانسوی به نام "دوشن" ، وقتی لب ها از هم باز شوند و چشم ها کمی چین بیفتد و لب بالا اندکی پایین افتد( یعنی حالت چهره شاد ایجاد شود)، فعالیت سمت چپ بخش قدامی کرتکس مغز که مرکز هیجانات شاد است افزایش می یابد. بنابراین اگر شما مدتی حالت چهره شادی را به خود بگیرید، بر اساس فرایند های عصبی/ هیجانی شاد می شوید و تکنیک های یوگای صورت و خنده این امکان را به خوبی فراهم می آورد. تکنیک های تمرکزی و یوگانیدرا با تمرکز بر موضوعات شاد نیز می تواند موجب شادی و نشاط بیشتر گردد.

انسانها به راحتی می توانند با انجام چند تکنیک شادی بخش ، شادی را در زندگی وارد کنند و روز خود را با شادی و نشاط آغاز نمایند. لازم به ذکر است بنا بر تحقیقات روانشناسان، هیجانات مسری هستند. یعنی اگر افراد جامعه با چهره هاي شاد و خوشحال در ميان جمع حاضر شوند به طور ناخودآگاه آثار آن در جامعه به جاي خواهد ماند و دیگران نیز شاد می شوند. پس با شاد بودن می توان انسان های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار داد و به تدریج اطراف خود را تغییر داد. فقط کافی است این قدرت را در خود كشف كرده و آن را به کار گرفت.

تمرینات ساده زیر به شما کمک می کند تا احساس خوشحالی بسیاری را در زندگی تان ایجاد نمایید:

1- سه رویداد مثبتی که در طی روز برای شما اتفاق می افتد، یادداشت کنید. این کار را هر شب به مدت یک هفته انجام دهید و سپس در مورد هر رویداد به این پرسش پاسخ دهید که چرا این اتفاق خوب برای شما رخ داده است.

2- خبرهای خوب و خوشایند را با دیگران شریک شوید و آنها را در جریان اخبار خوب بگذارید.

3- تا آنجا که می توانید قدردانی، سپاس و بخشش خود را ابراز کنید.

4- با هر فکر منفی که سر بر می آورد مقابله کنید. بیش از 96 درصد از چیزهایی که انسان ها از آنها نگران هستند، هرگز به وقه نمی پیوندد.

5- به جای توجه بسیار به افکار منفی و اظهار ندامت و پشیمانی بسیار از آنها، صفات و ویژگی های مثبت را تقویت نمایید .

6- در موقعیت های مختلف زندگی به جای اینکه نتیجه گیری های بدبینانه، نگرشی خوش بینانه و امید بخش داشته باشید.

7- هر روز لبخند بزنید و بخندید . اگر لازم است، این کار را وانمود و تقلید کنید. مانند اینکه یک تمرین انجام می دهید و به خاطر داشته باشید که این کار را با اشتیاق و علاقه فراوان انجام دهید.

شاد و خرسند باشیدنویسنده: نرگس عیوضی( 3341 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1019129

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
فرم آیوروداPowered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما