Deprecated: Function mysql_list_tables() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 328

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 329
موسسه آموزشي پژوهشي نواي طلوع مهر - پالایش و توانمند سازی ذهن، جسم و احساسات
s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۲۹ تير ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

ترس های مرضی و پیشگیری و درمان آن


مقدمه

ترس anger نوعی هیجان است که از ریشه ی انگلوساکسون گرفته شده و تعریف آن احساس دردناکی است که با آگاهی از خطر یا پیش بینی آن مشخص می شود. ترس به تمام اشکال و اندازه ها نمایان می شود و طیف آن از خفیف تا شدید نوسان دارد.

ترس در واقع طریقی است که طبیعت به وسیله ی آن ما را در حالتی قرار می دهد که در برابر خطر، واکنش مناسب از خود نشان دهیم و ما را آمـاده می سازد تـا در برابر آنـچه تهدیدمان می کند از خود مراقبت کنیم. اما واقعیت این است که همه ترس ها، معقولانه به نظر نمی رسند. مثلا ممکن است فردی به خاطر ترس غیر منطقی از دندانپزشکان، حتی در صورت نیاز اقدامی به عمل نیاورد و به دندانپزشک مراجعه نکند! این گونه ترسهای غیر منطقی یا مرضی اصطلاحاً فوبی یا فوبیا نامیده می شوند.

بنابر این دو نوع ترس وجود دارد 1 – ترسهای عادی 2 – ترسهای مرضی

در این مقاله منظور از ترس همان ترسهای مرضی است.درمانچگونه می توان مانع ایجاد و رشد ترسهای غیر عادی در افراد و خصوصاً کودکان شده و بر آنها غالب آمد. یکی از راهکارهای موثر، رفتار درمانی است . اگر واکنش ترس ناشی از تجارب تکان دهنده ی قبلی باشد درمان معمولاً شامل از بین بردن حساسیت و تعلیم مجدد است. در این صورت مثلا به بیمار اطمینان داده می شود تا به تنهائی و یا همراه با فردی که به او اعتماد دارد به محلی که از آن می ترسد داخل شود و این عمل را چندان تکرار کند تا ترس به کلی از بین برود. معمولاً تماس بلافاصله با موضوع مورد ترس، مانع تشکیل ترس می شود ولی هر کجا واکنش و ترس نشانه جا به جا کردن مجازی باشد، ناسازگاری شخصیت گسترش بیشتری دارد و این بیماران معمولاً معالجات شدید تری لازم دارند.حساسیت زدایی

حساسیت زدایی منظم آموزش رفتاری را با فعالیت شناختی تلفیق می کند. یکی از تکنیک های موثر در این راستا تکنیک آرامش عضلانیrelaxation است که با ایجاد حالت آرامش در عضلات و اندامهای بدن آغاز می شود. در حساسیت زدایی منظم، فرد در حالی که آرام است، صحنه هایی را که مربوط به ترس خاص او هستند تصور می کند. حساسیت زدایی با صحنه ها یا تصوراتی شروع می شود که تنها ترس خفیفی ایجاد می کنند. فرد تشویق می شود در حـالی که هـمان موقعیت ها را تـصور می کند، روی تداوم بخشیدن به آرامش تمرکز کند. وقتی شخص قادر می شود آرامش خود را حفظ کند، باید صحنه های ناراحت کننده تری را تصور کند. پشتوانه نظری حساسیت زدایی منظم این اسـت که پـاسخ آرامش با پاسخ های اضطرابی آموخته شده قبلی، مثل ترس و هراس رقابت می کنند. تحقیقات نشان می دهد که وقتی محرک ترس آور به طور واقعی وجود دارد تا زمانی که فقط محرک های تصوری وجود دارند، تمرین آرامش نتایج بهتری در بردارد. به طور مثال هرگاه شخصی که از بلندی می ترسد، اگر هنگام وارد شدن به ساختمان بلند مجبور به استفاده از آسانسور شود، دچار اضطراب و ناراحتی می شود. می توان با آموزش چگونه راحت و آرام بودن به وی کمک کرد تا مانع از بروز اضطراب در خود شود. بنابراین می توان حساسیت او را زدوده و یا با ترس او از بلندی مقابله به مثل نمود.

مصاحبه آغازین

درمانگر در ابتدا باید کوشش کند تا قبل از شروع شیوه حساسیت زدایی یا هرگونه روش کاهش ترس، ترس های مراجع و به همین صورت موقعیت هایی که باعث ترس می شوند را مشخص نماید و البته این امر چندان هم ساده نیست.

مصاحبه باید در شرایطی خاص انجام شود تا مراجع احساس امنیت و آرامش داشته باشد و احساس کند که درک می شود و به وی احترام گذاشته می شود. درمانگر باید با تمامی جنبه های زندگی مراجع آشنا شده و آنها را مورد کاوش قرار دهد تا هر دو (مراجع و درمانگر) مطمئن شوند که تمام جنبه های ترس مراجع و همچنین عواملی را که به ترس او کمک کرده اند یا کمک می نمایند درک شده اند. چنین اطلاعاتی می تواند برای حمایت یا رد فرضیه های مختلفی که درباره ی به وجود آمدن و حفظ مشکل مراجع از طرف درمانگر طرح می شوند و همچنین تعیین اینکه کدام یک از روش های کاهش ترس برای مراجع مناسب تر است مفید بوده و به درمانگر کمک کند تا تصمیم منطقی تری اتخاذ نماید. بنابراین کاملاً محتمل است که مصاحبه آغازین چندین جلسه به طول انجامد، اگر چه رویکردی میزان شده یا مجموعه ای از سوالات میزان شده که بتواند در مصاحبه آغازین مورد استفاده قرار گیرد موجود نیست، اما بیشتر درمانگران در مصاحبه های خود با مراجع موارد ذیل را مورد توجه بیشتری قرار داده اند.اطلاعات عمومی مربوط به زمینه قبلی خانوادگی مراجعدر مورد تاریخ و محل تولد مراجع،سن وی ،وضعیت تاهل، عده و سن خواهران و برادران او و این که مراجع چندمین فرزند خانواده است و نوع تعاملاتی که او در هنگام رشد با خواهران و برادران خود داشته است، سوال می شود. همچنین کدام یک از فرزندان در منزل از همه عزیز تر بوده و رفتار والدین نسبت به مراجع در مقایسه با سایر فرزندان چگونه بوده است. در مورد چگونگی تنبیه شدن او، اینکه این تنبیه توسط چه شــخصی انجام می شده و ویژگی هایی از والدین که او دوست داشته و یا از آنها متنفر است نیز با مراجع صحبت می شود، چگونگی تعامل والدین با یکدیگر و اینکه آنها به عنوان الگو چه نقشی در زندگی کودک داشته اند نیز مهم است. برای بسیاری از مراجعان در طول دوران زندگی آنها(از طفولیت تا نوجوانی و بزرگسالی) اشخاص دیگری نیز وجود دارند که به اندازه یا بیشتر از والدین برای او مهم بوده اند، مثل عمه ها و خاله های مورد علاقه، پدربزرگ و مادر بزرگ دوست داشتنیف این افراد برجسته نیز باید مورد بحث قرار گیرند.مدرسه و شغل

از آنچه که مراجع در مدرسه ابتدائی، متوسطه، دانشکده دوست داشته یا نداشته است، مواردی که بیشتر یا کمتر از همه دوست دارد، آنچه که بعد از مدرسه انجام داده و آنکه فعالیت های فوق برنامه او چه بوده، پرسش می شود. درمانگر باید بتواند هر چه بیشتر در مورد روابط دوستانه مراجع در داخل و خارج از مدرسه، یعنی اینکه آیا او دوستان نزدیکی داشته و آیا این دوستی ها در طول سالیان دراز حفظ شده اند پرسش نماید. تجربیات کاری مراجع نیز باید مورد توجه قرار گیرد. باید به تاریخچه کاری مراجع، علایق او در ارتباط با شغلش، توانایی او برای پیشرفت و اینکه شغل کنونی او با هدف ها و علایق او پیوستگی دارد، توجهی ویژه مبذول شود.

شیوه کاهش حساسیت

بعد از اینکه تمام اطلاعات مربوط به مراجع به دست آمد، نسبت به اتخاذ شیوه درمانی تصمیم گرفته و آنگاه ضمن صحبت با مراجع آنچه که در آینده پیش خواهد آمد به او گفته خواهد شد. هرگاه قصد بر آن است که از شیوه حساسیت زدایی نظام دار استفاده شود، درمانگر برای مراجع مختصراً دلایل اساسی و منطقی استفاده از این شیوه را توضیح داده و مراحل مختلفی را که در این فرایند درمانی تعقیب می شوند توضیح می دهد. ذکر این نکته که واکنش های عاطفی تجربه شده توسط فرد در نتیجه تجربیات گذشته وی با مردم و موقعیت های مختلف است و این واکنش ها اغلـب اوقـات بـاعـث می شود تا او احساس اضطراب و خشک شدن کند، حائز اهمیت است.

به این منظور از شیوه ای به نام حساسیت زدایی یا کاهش حساسیت که دو مرحـله دارد استفاده می شود:

1 – تن آرامی (Relaxation)

برای مقابله با اضطراب و خشک شدنی که در هنگام مواجهه با صحنه های ترسناک در شما پدید می آید روش آرامش سازی (تن آرامی) پیشنهاد می شود، به این صورت که زمانی که مراجع آرامش یافت با کمک درمانگر مجموعه ای از صحنه هایی که باعث می شود وی سر جای خود خشک شود را مجسم کند و البته هر بار شدیدتر از مرحله قبل و صحنه هایی که مستقیماً به ترس مراجع مربوط است مجسم می شود.

2 – طرح سلسله مراتب درباره ی اضطراب مراجع

پس از ایجاد آرامش، درمانگر و مراجع تواماً درباره ی هر یک از ترس های مشخص شده اقدام به برنامه ریزی و تنظیم سلسله مراتبی از اضطراب های مراجع می کنند. تنظیم این سلسله مراتب بر ترس هایی مبتنی می شود که درمانگر و مراجع تواماً در نیاز به تغییر آن با هم توافق کرده و درمانگر نیز موافقت کرده تا آن را درمان نماید.منبع : برگرفته از کتاب سبب شناسی و درمان ترس های مرضی ، نوشته سرکار خانم مهناز حاجلو

گردآورنده: الهام امری( 7650 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1185918

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
 Powered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما