Deprecated: Function mysql_list_tables() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 328

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 329
موسسه آموزشي پژوهشي نواي طلوع مهر - پالایش و توانمند سازی ذهن، جسم و احساسات
s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۲۹ تير ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

هم افزایی (synergy)


تعریف
• کار دو یا چند عامل ( مثلا دو عضله یا دو دارو ) برای ایجاد اثری که بیشتر از جمع دو اثر به صورت فردی می باشد.
• ترکیب دو یا چند عامل که عملکرد آن ها با یکدیگر نتیجه ای را به دست می دهد که از هر یک از عوامل به تنهایی به دست نمی آید .
• ترکیب چند عامل که اثر یکدیگر را به حاصلی بیش از جمع آن ها بدل می سازد.
توضیح
مفهوم هم افزایی ، در مباحث جامعه شناختی دو امر "کارآمدی" ( efficiency ) و بهره وری ( productivity ) را در هم ادغام می کند ، به ویژه در جایی که اشخاص منافع خود را دنبال می کنند ، درعین این که می کوشند منافع جامعه را نیز پیش ببرند . هم افزایی به این امر می پردازد که مردم چگونه می توانند با کار مشترک به منافع متقابل دست یابند ، به نحوی که دستاوردشان بیش از آن چیزی باشد که به صورت فردی می توانند به دست آورند. در این ارتباط می گویند : 5=2+2 و این در جایی بیان می شود که تاثیر عوامل مثبت یک سازمان ، بیش از جمع مقادیر اجزای آن است . این افزایش در بهره وری ِ ناشی از تلفیق نه به دلیل معجزه ، بلکه از کاربست ظرفیت های استفاده نشده ی یک سازمان یا جامعه فراهم می آید . می توان گفت که در وضعیت هم افزایی ، رفتار یک سامانه متفاوت از رفتار اجزای سامانه است . انسانهایی که تفکر برنده برنده و دیدگاهی کل نگر دارند، می توانند مفهوم سینرژی را به درستی درک کرده و از آن در زندگی شغلی و خانوادگی بهره مند شوند.اگر این مفهوم در سازمان ها به درستی شناخته و اجرا شود، بهره وری سازمان افزایش قابل توجه ای می یابد.
در زندگی انسانی می توان این مثال را آورد : فرض کنید که شخص الف به دلیل قد کوتاه نمی تواند از یک درخت سیبی بچیند ، شخص ب هم قدش کوتاه است و به سیب نمی رسد . اگر الف بر روی شانه های ب بنشیند ، می تواند سیبی بچیند . در این حال ، حاصل هم افزایی این دو شخص ، یک سیب برای دو نفر است ؛ چیزی که هریک به تنهایی یا با تلاش های فردی جداگانه ، به آن دست نمی یافتند .

image

مثال دیگر را می توان از موسیقی آورد: نواختن دو ساز ، هر یک به تنهایی ، اثر هنری کم تری دارد تا آن که دو ساز ( یا دو بخش از موسیقی ) با هم نواخته شوند .
شاید زیبا ترین مثال برای هم افزایی داستان سیمرغ عطار باشد که سی پرنده در کنار هم پرنده ای افسانه ای به نام سیمرغ را ساختند که نیرویی افسانه ای دارد حال آن که هر کدام از پرنده ها به تنهایی، کارایی محدودی دارند حتی اگر عقاب باشند.
امید که با هم نوایی و هم افزایی بیشتر جامعه ای سالم تر و شاد تر داشته باشیم.

نرگس عیوضی
کارشناس ارشد روان شناسی( 3043 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1185934

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
 Powered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما