Deprecated: Function mysql_list_tables() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 328

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 329
موسسه آموزشي پژوهشي نواي طلوع مهر - پالایش و توانمند سازی ذهن، جسم و احساسات
s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

راهنمایی هائی برای کمک به انجام صحیح جدایی و طلاقگفتگو با کودکان در مورد جدایی و طلاق

دکتر جوآن ب. کلی

گفتگو والدین با فرزندانشان در رابطه با جدائی یا طلاق از همدیگر، اهمیت زیادی دارد. ترجیحا بهتر است که این گفتگو قبل از جداشدن فیزیکی یا در فاصله کوتاهی آن انجام شود. با کمال تعجب مشاهده می شود که برخی از والدین موقعیت ارائه توضیح به فرزندانشان یا پاسخ به سئوالات آنها را در رابطه با آنچه که دارد اتفاق می افتد از دست می دهند. در اغلب موارد والدین به دلیل نگرانی از واکنش کودکان یا ترس از عدم کنترل احساسات توسط خود یا همسرشان، از انجام این گفتگو واهمه دارند. آنها عمدتا از صدمه دیدن بچه ها و یا سرزنش شدن توسط فرزند بزرگتر یا نوجوانشان احساس گناه می کنند. والدین همچنین همواره بیم و واهمه طرد شدن از طرف فرزندانشان را به همراه دارند. اما علیرغم تمام این موارد و با وجود اضطراب والدین در این رابطه، همه کودکان نیاز به دانستن آنچه که دارد اتفاق می افتد و اینکه جدایی چگونه زندگی آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد را دارند. ارائه اطلاعات متناسب با سن کودکان و نوجوانان در کمک به آنها برای مقابله و رویارویی با بسیاری از تغییراتی که در زندگی خود بعد از جدایی و طلاق شاهد آن خواهند بود بسیار مفید و کارگشا خواهد بود. تشریح دقیق این موقعیت می تواند باعث شود تا بچه ها کمتر احساس اضطراب کنند. علاوه براین ایجاد یک الگوی سالم درحین ارائه توضیحات شفاف ارائه شده به بچه ها، به والدین نیز کمک می کند تا ارتباط موثرتری را با فرزندان خود برقرار کنند. باید به این اصل توجه داشته باشید که آنچه که شما می گوئید باید با سن و سال فرزندتان تناسب داشته باشد. به عنوان مثال، بچه های پیش دبستانی مفاهیم بزرگی مانند جدایی یا طلاق را درک نمی کنند، اما با توجه به میزان فهم آنها می توان به ایشان گفت که به دلیل اینکه یکی به مسافرت رفته است، مامان و بابا نمی توانند به طور همزمان با هم در یک خانه زندگی کنند. در تشریح و توضیح دقیق این موقعیت باید توجه داشته باشید که بچه ها نیاز دارند تا چند موضوع اساسی نظیر اینکه با که خواهد ماند و ... را که در ادامه با آن اشاره می شود را بدانند. این نکته قابل درک است که صحبت کردن با کودکان در مورد جدایی بسیار دشوار است. در اینجا لازم است تا ذکر شود ارائه یک رفتار منطقی بالغ از طرف شما می تواند تاثیر زیادی بر شکل گیری آینده کودکانتان داشته باشد. لذا باید تمام تلاشتان را برای بهتر ساخته شدن آینده بچه ها انجام دهید تا انجام این کار احساس خوبی داشته باشید.

در ادامه چند پیشنهاد کاربردی برای کمک به عنوان نمودن این موضوع با فرزندتان مطرح می شود:
1- در رابطه با لحن صحبت خودتان در هنگام توضیحات خیلی فکر کنید. لازم است تا هر دو طرف با همدیگر توافق کنید تا علیرغم تمامی احساسات بدی که ممکن است داشته باشید، سعی کنید تا بر خشم خود غلبه کنید. در طول جلسه ای که توضیحات را به بچه ها ارائه می دهید، از متهم کردن همدیگر و بکاربردن کلمات خشن مخصوصا در مقابل فرزندان خود پرهیز کنید. بیاد داشته باشید غمگین بودن و یا بغض داشتن و اشک ریختن در طی این مذاکرات می تواند طبیعی باشد.
2- هر چقدر هم که از دست شریک زندگی تان عصبانی باشید حق ندارید، تا با گفتن موضوع جدایی به بچه ها از آن عنوان یک حربه برای آسیب رسانیدن و یا از بین بردن رابطه فرزندان خود با طرف مقابلاتان استفاده کنید. این موضوع می تواند نتایج غم انگیز برای کودکان در بر داشته باشد.
3- اساسا لازم است تا به بچه ها اطمینان دهید که پس از جدایی آنها را همچنان دوست خواهید داشت و به مراقبت از آنها ادامه خواهید داد. ارائه توضیحات اضافی و ناخوشایند در رابطه با این که چرا طلاق اتفاق افتاده است اصلا مناسب نیست.
4- اگر می توانید قبل از اینکه با بچه ها دراین رابطه صحبت کنید برروی موضوع اینکه زندگی بعد از جدائی شما و فرزندانتان چگونه ادامه پیدا خواهد کرد فکر کنید. بهتر است همیشه جواب هائی برای ارائه به سئوالاتی که احتمالا بچه ها خواهند پرسیدند، را از قبل آماده داشته باشید. این سئوالات ممکن است در این حول و حوش باشد که در کجا زندگی خواهند کرد، کی این اتفاق خواهد و یا اینکه کی و چگونه هر کدامیک از شما را خواهند دید، باشد. اما آماده هر گونه تغییری باشید، چون ممکن است که این جواب ها بسته به موقعیت تغییر کند. اگر قرار است محل زندگی جدیدی را اجاره کنید یا بخرید بهتر است تا به آنها اطلاع دهید تا بدانند که در چه شرایطی خواهند بود و نظر آنها را هم تا حد امکان بخواهید. این نکته به آنها در درک مسئله و رسم دقیقتری از آینده شان کمک خواهد کرد.
5- براساس تحقیقات گسترده ای که در رابطه با موضوع طلاق انجام شده است مشخص شده است که اکثریت قریب به اتفاق کودکان والدین خود (هر دو) را دوست دارند و می خواهند که هر دو آنها بعد از جدایی و طلاق در زندگی آینده شان نقش داشته باشند و دوست دارند که هر دو آنها در موقعیت هائی که بعدا به دست می آورند حضور داشته باشند.
6- اصلا عجله نداشته باشید. اجازه دهید تا بچه ها زمان کافی برای واکنش داشته باشند. موضوع را تمام شده نشان ندهید یا به آنها نگوئید که همه چیز خوب است. چون برای آنها مخصوصا در این لحظه همه چیز خوب نیست. خشم، اشک و ترس آنها را قبول داشته باشید و آنها را به سوال کردن در حال حاضر و آینده تشویق کنید. اگر برنامه ریزی دقیقی ندارید، یا فرزندان شما نمی خواهند صحبت بیشتری داشته باشند، جلسه دیگری را در زمان دیگری برنامه ریزی کنید. این گفتگو که ممکن است به عنوان شروع گفتگوهای دیگری باشد، بسیار مهم خواهد بود و به بچه ها شما کمک خواهد کرد که رابطه ای مبتنی با اعتماد را با شما داشته باشند.

کودکان و نوجوانان به چه چیزی نیاز دارند و می خواهند بدانند؟
1- به اینکه شما باید چیزهای بسیار مهمی برای گفتن داشته باشید. به اینکه تصمیم به جدا شدن گرفته شده است و شما در خانه های جداگانه زندگی خواهید کرد و این اتفاق در چند روز یا هفته آینده رخ خواهد داد. اگر جدایی منجر به طلاق خواهد شد، پنهان کردن موضوع چیزی را تغییر نمی دهد.
2- به آنها بگویید که این تصمیم توسط خودتان گرفته شده است و به هیچ وجه آنها در اجرای آن مقصر نیستند. به آنها بگویید تصمیم گرفته شده دشوار و غم انگیز است و معمولا بزرگسالان آنرا به سختی می گیرند.
3- به آنها اطمینان دهید که جدایی یا طلاق بین بابا و مامان به این معنا نیست که یکی از والدین از آنها جدا خواهد شد. شما همیشه پدر و مادر آنها خواهید بود.
4- به فرزندان خود بگویید معنای جدایی برای آنها چه خواهد بود و بعد از آن چه اتفاقی برای هر یک از شما (والدین) می افتد و جایی که کودکان در آن زندگی خواهند کرد کجا خواهد بود (با یکی از والدین بیشتر از دیگری خواهد بود یا دائم راه بین خانه آنها را خواهد پیمود). به آنها اطمینان دهید که ملاقات آنها با هر دو والدین ادامه خواهد داشت (مگر اینکه مشکلات جدی نظیر سوء مصرف مواد مخدر، بیماری های روانی، احتمال سوء استفاده از کودکان و اعمال خشونت وجود داشته باشد).
5- کودکان از اینکه بدانند امکان عشق ورزیدن به هر یک از شما را خواهند داشت، متعجب و راضی خواهند بود. شما باید به آنها تاکید کنید واقعا و از ته قلب آنها را دوست دارید و می خواهید که برای همیشه با آنها بمانید و آنها نباید احساس بکنند که از طرف یکی از شما دور انداخته شده اند.
6- اگر شما درگیری و مشکلات زیادی دارید، به آنها توضیح دهید که هر دوی شما سر سختانه برای متوقف کردن درگیری و مشکلات تلاش خواهید کرد. به بچه ها بگوئید شما نمی خواهید که آنها در میانه این تلاش شما باشند (حضور کودکان باعث ضربه دیدن و آسیب در رشد کودکان می شود).
7- کودکان و نوجوانان شما می خواهند بدانند که آیا هنوز هم می توانند به همان مدرسه ای که می رفتند، بروند، به دیدن دوستان خود بروند و و آیا می توانند ورزش ها و یا فعالیت های دیگر مورد علاقه خود را ادامه دهند؟
8- به آنها اطمینان دهید که حضور هر دو شما در اینجا برای آنها است و می خواهید که آنها احساس کنند تا می توانند در هر زمان که بخواهند سئوالات بیشتری را مطرح کنند. آنها را تشویق کنید که با ارائه بازخورد مشکلات احتمالی که بوجود می آید را نشان دهند. بچه های بزگتر و نوجوانان انتظار دارند تا والدینشان ایده های خود را در رابطه با آینده زندگی آنها که معمولا برنامه فرزند داری خوانده می شود، بدانند.
9- بسیاری از بچه ها می پرسند که چرا طلاق اتفاق می افتد. این یک سئوال طبیعی است که در ذهن جستجوگر بچه ها شکل می گیرد بالطبع می تواند جوابهای ساده ای دارد. به عنوان مثال یکی از جوابهائی که بسته به شرایط می شود ارائه داد، می تواند به شکل زیر باشد. ما در طول زندگی با هم، خودمان را خیلی عصبانی و گاهی اوقات در حال مبارزه پیدا کردیم و این یک راه خوب برای زندگی بزرگسالان و یا کودکان نیست. ما تلاش کردیم تا همه چیز بینمان بهتر انجام شود ولی قادر به انجام آن نشدیم. در طول سالهای زندگی ما از هم جدا رشد کرده و یکدیگر را دیگر دوست نداریم (به آنها اطمینان بدهید که عشق پدر و مادر به آنها متوقف نمی شود.)


دکتر کلی روانشناس بالینی، محقق، معلم و مشاور، موسس و مدیر اجرایی مرکز میانجیگری کالیفرنیای شمالی در سالهای 1981-1999 بوده است.
image


این مقاله ترجمه متن زیر می باشد:
Talking with Your Children about Separation and Divorce: Some Ideas and Tips to Help You Do It Right
مترجم :
منبع : http://www.ncmc-mediate.org/joan.html
( 3800 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1019154

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
فرم آیوروداPowered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما