Deprecated: Function mysql_list_tables() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 328

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 329
موسسه آموزشي پژوهشي نواي طلوع مهر - پالایش و توانمند سازی ذهن، جسم و احساسات
s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

نگاه علمی به اثرات ارتباط انسان با حیوانات-1(بخش اول)
امروزه افراد در زندگی شهری خود به دنبال یافتن راه حل برای بهبود کیفیت سلامت خود هستند، بدین ترتیب شاید نگهداری از یک حیوان خانگی مسیری برای رسیدن به این هدف را بگشاید چراکه حیوانات نه تنها از بعد احساسی بلکه در زمینه سلامت جسمی و بهبودی از بیماری نیز تأثیر گذار هستند.
دکتر الن بک رئیس بخش مرکز مطالعات ارتباط بین انسان و حیوان دانشکده دامپزشکی دانشگاه پوردو، پیشگام در بررسی تأثیر ارتباط داینامیک بین انسان و حیوان بر سلامت جسمی و روانی در این زمینه مطالعات فراوانی انجام داده است. به اعتقاد دکتر بک گاهی برای صحه گذاردن بر باورهای قلبی خود مانند مضر بودن سیگار و مفید بودن حیوانات برای سلامتی، به مستندات علمی نیازمند هستیم.
تحقیقات انجام شده در مورد اثرات ارتباط انسان با حیوانات همه به یک نکته اشاره دارند و آن اینکه نقشی که حیوانات در بهبود سلامت انسان ایفا می کنند داستان نبوده و بسیار علمی و مستند می باشد. بنابراین هدف نویسندگان این مقاله آن است که با تکیه بر شواهد مستند علمی، دنیای پزشکی بیش ازگذشته از این اثرات بهره برده و افراد بیشتری بر نقش حیوانات بر بهبود شرایط زندگی خود آشنا شوند.
تأثیر مصاحبت با حیوانات بر سلامت افراد
بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط دکتر الن بک رئیس بخش مرکز مطالعات ارتباط بین انسان و حیوان دانشکده دامپزشکی دانشگاه پوردو، حیوانات نقش مؤثری برسلامت انسان ایفا می کنند.
دکتر بک معتقد است که همراهی با حیوانات احساس تنهایی را کاهش داده و فرد را تشویق و تحریک به حرف زدن می کند. همچنین مراقبت و نوازش کردن حیوانات باعث تحریک واکنش های فیزیکی در افراد می شود. در بسیاری از مواقع توجهی که فرد ازحیوانات دریافت می کند، از روابط خود با دیگران نمی گیرد. حیوانات در افراد ایجاد خنده، تحرک و ورزش کرده و باعث تسهیل روابط اجتماعی می شوند. در نهایت نگهداری ازحیوان در ایجاد احساس خوشایند و بهبود کیفیت زندگی نقش بسزایی دارد.
به عقیده دکتر بک، افزایش تعداد افرادی که تمایل به نگهداری از حیوانات پیدا می کنند خود می تواند دلیلی براین مدعا باشد. براساس نظرخواهی صورت گرفته در آمریکا در سال 2001، %94 از افراد مهمترین مزایای نگهداری از حیوان را عشق، همراهی و مصاحبت می دانند
در زیر به برخی از مزایای نگهداری از حیوان خانگی که بسیاری از آنها اخیراً مورد شناسایی قرار گرفته اند، اشاره می شود:
• اثرات اجتماعی:
قرار گرفتن در موقعیت های خاص اجتماعی و یا صحبت کردن با دیگران، باعث افزایش فشار خون و هیجان در فرد می شود. از آنجایی که حیوانات ما را وادار به حرف زدن در طی روز می کنند، به ما کمک می کنند تا بهتر با افراد جامعه ارتباط برقرار کنیم و احساسات هیجانی عصبی را کاهش دهیم.
• تاثیر بررفتار به خصوص کودکان:
در برخی از خانواده ها حیوان خانگی به عنوان عضوی از افراد خانواده محسوب می شود بنابراین نگهداری از حیوان به ایجاد حس مسئولیت و مراقبت در کودکان کمک می نماید و شاید مراقبت کردن از حیوان در مورد فرزندان پسر از معدود مواردی باشد که به آنها در کسب مهارت های پروراندن کمک نماید.
• اثرات احساسی:
از آنجایی که حیوانات در خانه مرکز توجه می باشند و هر چه باشد حیوان هستند، کارهایی که انجام می دهند باعث ایجاد شادی و خنده بین اعضای خانواده می شود.
• تأثیر بر فیزیک بدن:
رسیدگی به حیوانات مستلزم تحرک بدنی می باشد بنابراین نگهداری از آنها فرد را به ورزش کردن تحریک کرده و در نتیجه باعث بهبود وضعیت فیزیکی بدن می شود. برای مثال افراد مسن در کنار حیوان خانگی خود بیشتر وادار به قدم زدن می شوند.
مطالعه ای توسط دکتر بک در مورد بیماران مبتلا به آلزایمر صورت گرفت که نتایج جالبی به همراه داشت. یکی از مهمترین مشکلات این بیماران کاهش اشتها و وزن می باشد. این مطالعه نشان داد که بیمارانی که در زمان غذا خوردن در مقابل آکواریوم قرار داشتند و ماهیان را مشاهده می کردند، مسحور شده و اشتهای بیشتری به غذا تشان می دادند.
همچنین در بررسی دیگری که توسط گروهی با هدایت دکتر بک بر روی بیماران قلبی صورت پذیرفت، مشاهده شد که همراهی با حیوانات باعث کاهش فشار خون و طولانی تر شدن عمر این بیماران گردید.

اثرات مفید نگهداری از حیوانات بر سلامت روانی
مطالعات صورت گرفته در این زمینه به خوبی بر تأثیر مفید نگهداری از حیوانات برحالات روحی و رفتاری تأکید دارند. به طور خاص اثرات رابطه انسان با حیوان بر سلامت روانی، وضعیت افسردگی، اضطراب و تنهایی و نقش آن در بهبود روابط اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته است.
ساندرا بارکر پرفسور بخش روانپزشکی و مرکز ارتباط بین انسان و حیوانات در دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا، اظهار می دارد که از آنجایی که استرس نقش مهمی در بروز مشکلات قلبی و عروقی و بیماریهای مزمن دارد وحیوانات برسلامت روانی تأثیر گذارند، بنابراین ارتباط بین انسان و حیوان دارای پتانسیل درمانی می باشد و به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.
اما نقش حیوانات در این معادله استرس چگونه می باشد؟
نتیجه به دست آمده در تحقیق زیر تأییدی بر این ادعا را ارائه می دهد.
در مطالعه ای در سال 1998 بر روی 241 بیمار، نقش کمک گرفتن از حیوانات در درمان، بر کاهش اضطراب بیماران بستری شده با مشکلات روانی مورد بررسی قرار گرفت. در گروه اول بیماران درکنار درمان های معمول از مصاحبت با سگ هم بهره می بردند. درگروه دوم که گروه شاهد بودند درمان های معمول بدون کمک گرفتن از حیوانات انجام شد. بر اساس نتایج به دست آمده، درگروه اول که در تماس با سگ قرار داشتند کاهش چشمگیری در استرس و اضطراب مشاهده گردید.
در این مطالعه همچنین تأثیر حضور آکواریوم ماهی قبل از درمان با شوک الکتریکی که آخرین مرحله درمان بیماران با افسردگی شدید می باشد، مورد بررسی قرار گرفت.
معمولا قبل از انجام این درمان بیماران دچار ترس، افسردگی و اضطراب شدیدی می شوند. این مطالعه نشان داد که حضور آکواریوم ماهی در اتاق نقش مؤثری در کاهش اضطراب داشت. بسیاری از پزشکان نیز منظور ایجاد آرامش و کاهش استرس در بیماران خود، در اتاق انتظار از آکواریوم ماهی استفاده می کنند.
اما مسلم است که این تحقیقات قادر به تعیین تأثیر کیفی و قدرتمند این ارتباط بر روی هر فرد به نمی باشند. اعداد قادر نیستند که این احساسات را ارزیابی کنند و آرامش ایجاد شده در بیماران مضطرب پس از حضور حیوانی مانند سگ را نمایش دهند. همچنین مطالعات در توصیف کیفی لبخندی که بر صورت کودک بیمار و دچار ترس بعد از مشاهده حیوان نقش می بندد، ناتوان می باشند.
استفانی لافارج، مدیر ارشد بخش مشاوره در زمینه حیوانات بیان می دارد که با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه واکسیناسیون و درمان ضد انگل در حیوانات صورت گرفته است، امروزه شاهد رشد رابطه بین حیوان و انسان و افزایش نگهداری از حیوانات در خانه هستیم برخلاف گذشته که حیوانات بیشتر جنبه خدماتی برای انسان داشتند و به عنوان مثال از سگها تنها برای محافظت و از گربه ها برای گرفتن و شکار موش استفاده می کردند.
لافارج اظهار می دارد که حیوانات باعث افزایش تماس افراد با یکدیگر می شوند. مثلا قدم زدن با حیوان می تواند باعث از بین رفتن سردی بین افراد شود و یا چنانچه کسی بر روی صندلی ویلچرکنار سگ خود باشد افراد بیشتر با او ارتباط برقرار می کنند.


بر گرفته از منابع:
1.PAWSitive InterAction
www.PAWSitiveInterAction.org


2.United Press International.December 27, 2002 Friday.
HEADLINE: Animal Tales: Pets Boost Human Health BYLINE: By ALEX CUKANگردآوری توسط دكتر نرگس خرمي( 3757 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1019166

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
فرم آیوروداPowered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما