Deprecated: Function mysql_list_tables() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 328

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 329
موسسه آموزشي پژوهشي نواي طلوع مهر - پالایش و توانمند سازی ذهن، جسم و احساسات
s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

نگاه علمی به اثرات ارتباط انسان با حیوانات-2(بخش دوم)

توانایی در ایجاد شادی و سلامتی
بیشتر افراد برداشتی که از رابطه بین انسان وحیوان دارند، خلاصه می شود در مصاحبت: تکان دادن دم به منظور خوشامد گویی در پایان یک روز کاری سخت; و یا پیاده روی با حیوان در پارک. اما ما به خوبی آگاه هستیم که ارتباط بین انسان و حیوان فراتر از چنین همراهی می باشد. این یک رابطه قوی، مثبت و دوطرفه می باشد- یک رابطه خاص که می تواند به بهبود و ارتقاء کیفیت زندگی افراد کمک بسیاری کند. این رابطه مزایای زیادی دارد. تنها ظرف مدت 5 سال گذشته محققان دریافته اند که حیوانات برای سلامت ما مفید هستند و مقالات علمی متعددی که تأثیر مثبت این رابطه برسلامت روحی، احساسی و جسمی را اثبات می کنند، ارائه داده اند.
دکتر مارتی بکر نویسنده و مسئول بخش دامپزشکی تلویزیون ABC معتقد می باشد که حیوانات خانگی نقش حیاتی درکنترل بیماریهای مزمن دارند. پزشکان و محققان به این نتیجه رسیده اند که کودکانی که از سنین پایین در تماس با حیوانات قرار دارند، کمتر دچار واکنشهای آلرژیک می شوند. به عقیده این دانشمندان تماس کودک با حیوان خانگی سیستم ایمنی بدن را بر علیه آلرژن های خاصی تحریک می کند. این واکنش ابتدایی از بروز واکنش های مزمن آلرژیک که با افزایش سن بروز می کنند، ممانعت به عمل می آورد، بر خلاف آنچه که قبلا گفته می شد.
کودکان به شکل های دیگری نیز از این رابطه بهره می برند. کودکان و حیوانات به صورت طبیعی پرانرژی و بازیگوش هستند. بسیاری از محققان بیان می دارند که در مورد کودکانی که از اختلال (ADHD) attention deficit hyperactivity disorder رنج می برند ، داشتن یک سگ بزرگ به عنوان همبازی پر انرژی به دلیل آنکه مرکز توجه کودک می باشد، بسیار مفید می باشد. به علاوه حیوانات خانگی می توانند با ایجاد احساس آرامش و حمایت به کودکانی که از طلاق والدین خود رنج می برند، کمک کنند.
دکتر ادوارد کریگان، متخصص سرطان به یک سوم از بیماران خود توصیه می کند که از حیوان مراقبت کنند تا بهتر با شرایط بیماری خود کنار بیایند.
در افراد مسن نیز نگهداری از یک حیوان خانگی می تواند بر سلامت و کیفیت بهتر زندگی نقش داشته باشد. آرتریت یک مشکل متداول در بین افراد مسن می باشد و بر اساس مطالعات داشتن یک حیوان کوچک برای این مبتلایان توصیه می شود. نوازش حیوان علاوه بر ایجاد احساس خوشایند دارای اثرات آرام کننده بر التهاب مفصل بوده و تسکین دهنده می باشد.
لافارج معتقد می باشد که دز زمان بروز بحران و در شرایط استرس زا (مانند از دست دادن عزیز و یا زلزله) حضور حیوان در کنار فرد به تسلی و آرامش کمک می نماید.

حیوان نه دارو: قدرت درمان کننده مو، باله و پر
هیچ شکی وجود ندارد که ارتباط عمیقی بین صاحبان حیوانات خانگی وحیوانات آنها وجود دارد. حتی در مواردی دیده شده است که افراد به شدت بیمار، برای دیدن حیوان خود مصمم و مشتاق هستند که به خانه بروند و این خود منجر به بهبود سریعتر آنها شده است. هیچ گونه شکی در مورد اهمیت و نقش درمانی ارتباط عمیق بین افراد با حیوانات خود وجود ندارد. حیوانات با ایجاد تعادل بین بدن و ذهن، به صاحبان خود در ایجاد ارتباط قطعی و محکم بین ذهن و بدن یاری می رسانند. این تعادل به مقابله با استرس که امروزه در سطح گسترده وجود دارد یاری می رساند. همچنین قادر هستند که مسیری برای تغییر برای ما ایجاد می کنند. حیوانات حامل شادی بوده که خود در کاهش استرس مؤثر می باشد و با تحریک فعالیت بدنی فرصتی برای گنجاندن ورزش در برنامه روزانه ایجاد می کنند.
امروزه تعداد افرادی که از حیوان خانگی نگهداری می کنند و به اهمیت آن پی برده اند در حال افزایش می باشد. همچنین مطالعات گسترده ای که جنبه های فیزیولوژیکی ارتباط بین انسان و حیوان را نشان می دهند در حال انجام می باشند و شامل موارد زیر می باشد:
اثرات نگهداری از حیوان خانگی و داروی مهار کننده ی ACE بر فشار خون انسان; اثرات ارتباط انسان و حیوان بر شاخص های عصبی- شیمیایی; تأثیر حضور سگ بر کودکان قبل انجام هر گونه کار دندانپزشکی; اثر نگهداری از حیوان بر پرستاران و در نهایت اثر حیوانات خانگی بر افراد مسن.
حیوانات خانگی به شکل های مختلف بر سلامت فیزیولوژیکی اثر می گذارند.
داشتن حیوان خانگی باعث کاهش فشار خون و تریگلیسرید می شود، تعداد دفعات مراجعه به پزشک را کاهش می دهد و احساس تنهایی را کم می کند. به علاوه حیوانات می توانند باعث کاهش افسردگی، افزایش شانس زنده ماندن بعد از حمله قلبی شده و به افراد عشق بدون شرط و قضاوت می دهند.
در یک مطالعه ای که بر روی 1000 شرکت کننده صورت پذیرفت نقش حیوانات بر سلامت افراد مسن بررسی شد و نتایج نشان دادند که همراهی حیوان با افراد مسن باعث افزایش سلامت،کاهش افسردگی و افزایش شادی می گردد. به علاوه حیوانات خانگی برداشتن روند پیری موفق در بین افراد مسن شرکت کننده مؤثر ارزیابی گردید.
استفانی لافارج، مدیر ارشد بخش مشاوره در زمینه حیوانات بیان می دارد که با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه واکسیناسیون و درمان ضد انگل در حیوانات صورت گرفته است، امروزه شاهد افزایش نگهداری از حیوانات در خانه هستیم برخلاف گذشته که حیوانات بیشتر جنبه خدماتی برای انسان داشتند و به عنوان مثال از سگها تنها برای محافظت و از گربه ها برای گرفتن و شکار موش استفاده می کردند.

نتیجه گیری
این تحقیق که با شرکت و تلاش افراد تحصیل کرده صورت گرفته است، اثرات مثبت حیوانات بر سلامت جسمی، احساسی، روحی و روانی را نشان می دهد. پیشگامان مطالعات در زمینه ارتباط بین انسان و حیوان در تحقیقات خود نشان دادند که:
- حیوانات درکاهش اضطراب و افسردگی در بیماران روانی مؤثر بودند؛
- بیماران دچار حمله قلبی که حیوان خانگی داشتند، فشار خون پایین را نشان دادند؛
-چگونه اکواریوم ماهی اثر مثبت بر بیماران مبتلا به آلزایمرداشته است؛
- ارتباط بین کودکان و حیوانات دارای اثرات سودمندی می باشد؛
- و اینکه چگونه حیوانات در ایجاد آرامش، کاهش افسردگی و اضطراب و افزایش شادی نقش دارند.
به گفته دکتر بک انسان گرایش ذاتی به طبیعت دارد برای همین است که به غروب خورشید رفتن به ساحل دریا علاقه نشان می دهد. حیوانات نیز بخشی از این طبیعت می باشند. آنچه در مورد حیوانات زیباست آن است که کینه نمی ورزند، عشق بدون شرط می دهند و در کل ارتباط بین انسان و حیوان برای هر دو به مثال موهبت می باشد.
این مقاله نشان می دهد که اثرات مثبت ارتباط بین انسان و حیوان نقش حیوانات بر سلامت جسمی، احساسی و روانی، با مطالعات و شواهد علمی مورد تأیید می باشد. محققان نیز امیدوار هستند که با آشکار شدن بیشتر این اثرات مفید، افراد بیشتری در مراکز درمانی به نقش مؤثر و حتمی کمک درمانی حیوانات پی برده و بیماران در آینده بیشتر از همراهی حیوانات و جنبه های درمانی این ارتباط بهره برند.

بر گرفته از منابع:
1.PAWSitive InterAction
www.PAWSitiveInterAction.org


2.United Press International.December 27, 2002 Friday.
HEADLINE: Animal Tales: Pets Boost Human Health BYLINE: By ALEX CUKANگردآوری توسط دكتر نرگس خرمي( 3000 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1019186

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
فرم آیوروداPowered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما