Deprecated: Function mysql_list_tables() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 328

Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/irannew/public_html/admin/db/db.mysql.php on line 329
موسسه آموزشي پژوهشي نواي طلوع مهر - پالایش و توانمند سازی ذهن، جسم و احساسات
s
پالایش و توانمند سازی ذهن , جسم و احساسات - جسم - ذهن - هیجان - ذهن آگاهی - پاکسازی - توانمند سازی - دکتر محمد عیوضی - نرگس عیوضی - Mind, Body, Emotional, Purification - M.B.E.P - MBEP
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
صفحه اصلي درباره ما خدمات اخبار مقالات تماس با ما
جستجو

بهانه هاي معمول در شروع نکردن گياهخواري


ما آدم ها توانايي اين را داريم که براي انجام ندادن کاري که دلمان نمي خواهد هزار و يک دليل جور کنيم و من مي خواهم براي شروع نکردن گياه خواري چند دليل بياورم :

1- گوشت غذاي اصلي من است و در صورتي که گوشت را حذف کنم نمي دانم چه بايد بخورم

گوشت غذاي اصلي انسان نيست و اين را شکل دندان ها و طول روده ها و فيزيولوژي بدن ثابت مي کند و ددر صورت حذف گوشت که صرفا از روي عادت خورده مي شود مي توان نودو پنچ در صد غذاهاي معمول را به همين صورت فعلي تهيه نمود که فقط بجاي گوشت از جايگزين هاي گوشت مانند سويا و قارچ در تهيه ان استفاده مي شود.

2- هيچ غذايي مزه گوشت را نمي دهد و خوردن کباب با گوشت تازه و جوجه کباب و ماهي کباب و غذاهايي که با گوشت و مرغ طبخ شده باشد لذت بخش است.

مزه غذا فقط يک عادت است و با استفاده از جايگزين هاي گوشت هم مي توان غذاهاي بسيار خوشمزه تهيه نمود و در اين مورد کتب زيادي نگاشته شده است. بايد بدانيم و بپذيريم که همه ما با فرهنگ گوشت خواري بزرگ شده ايم ، همه خاطرات زندگي ما انباشته از گوشت خواري است. در همه جشن ها و شادي ها کباب خورده ايم خاطرات مسافرت هايمان پر از جوجه کباب و ماهي کباب است همه روز هاي مهم زندگي مادر براي ما چلو کباب مي پخته است!
خوردن و خوردن ! اين لذت بزرگ زندگي ما بوده است، ولي ما چه چيزي را خورده ايم ؟
يک گياه خوار مانند پرنده اي سبک بال با کمترين زيان و زحمت براي محيط زيست خود از بهترين و طبيعي ترين مواد غذايي تغذيه مي کند، از تناسب اندام و سلامت تن و روان بهره مند است عملا و واقعا از خشونت دور است و لذتي عميق و واقعي از زندگي را تجربه مي کند.
واقعيت اين است که متاسفانه بسیاری از پس پرده خونين گوشت خواري گياه خواري را يک نوع رياضت و شکنجه تلقي مي کنند ، حال آن که گياه خوار در جريان زندگي مسوولانه و سالم خود ناب ترين و بالاترين لذت ها را تجربه مي کند.3- گياهخواري يعني مصرف سبزي خوردن و سبزيجات ديگر را هم که نمي شود خورد پس من از گرسنگي رنج مي برم.

گياهخواري يعني کنار گذاشتن هر گوشتي که براي تهيه ان حيواني به قتل برسد و با استفاده از جايگزين هاي گوشت و مرغ و ماهي مي توان غذاهاي بسيار متنوع و خوشمزه اي تهيه نمود.

4- در زمان رفتن به مهماني و مسافرت از لحاظ غذايي سختي خواهم کشيد.

زماني که انسان نسبت به زجر کشيدن حيوانات تعهدي را پذيرفت اگر نياز شد در کوتاه مدت از خوردن انچه دوست دارد محروم شود انرا با خوشحالي مي پذيرد. در مهماني و مسافرت مي توان از غذاهاي بدون گوشت که معمولا در سفره ما بوده تهيه و يا با خود ببريم و يا با استفاده از امکانات در محل هاي مختلف ان را تهيه کنيم. ضمنا در صورتي که تعداد گياهخواران از حدنصاب بگذرد رستوران هاي گياهي در همه مکان ها تاسيس خواهند شد.

5- اگر به شيوه گياهخواري عادت کنم مهمان هايي که به خانه ما مي ايند بايد ان را به زور تحمل کنند.

براي مهمان مي توان تا زماني که به غذاي گياهي ما عادت نکرده غذاي مورد نظرش را پخت و بسيار مواقع پيش امده که مهمان غذاي گياهي را به انچه براي او تهيه کرده ايم ترجيح مي دهد.

6- هميشه مواد اوليه غذايي در دسترس من نخواهد بود و براي پيدا کردن ان بايد سختي بکشم.

اين روز ها خوشبختانه مواد اوليه لازم براي تهيه غذاهاي گياهي در هر کوي و محله و شهر پيدا مي شود و قارچ و سويا را در انواع ان از هر سوپر مارکتي مي توانيد تهيه نماييد.

7- تهيه غذاي گياهي سخت است و زمان زيادي مي خواهد و من حوصله ان را ندارم و براي تهيه و طبخ غذاهاي گياهي هيچ روش و دستورالعملي نمي شناسم.

تهيه غذاي گياهي از غذاهاي گوشتي وقت کمتري را مي گيرد و کار زيادتري را نمي طلبد و بسيار اسان تر از تهيه غذاهاي گوشتي نيز مي باشد و پس از يادگيري پخت چند نمونه غذا به اين امر پي خواهيد برد. متجاوز از سي عنوان کتاب و کتابچه و جزوه در زمينه تهيه غذاهاي گياهي در بازار کتاب ديده مي شود و ضمنا تعدادي سي دي در زمينه اشپزي گياهي وجود دارد و برخي از سايت هاي اينترنتي در زمينه گياهخواري پراست از دستورالعمل هاي تهيه غذاي گياهي که هر هفته غذاي جديدتري را اموزش مي دهند.

9- من گياه خواري نمي کنم چون مي ترسم از گرسنگي رنج ببرم
گوشت خواري ريشه هايي فرهنگي دارد و اين ريشه هاي فرهنگي آن قدر در تمدن انسان فرو رفته اند که جلوه هاي آن در همه شوون زندگي انسان امروز به چشم مي خورد.

بايد پذيرفت که يک گياه خوار مبتدي براي سير کردن شکم خود در جامعه بشري امروز تا حدي با مشکلاتي روبرو خواهد بود.
مشکلاتي که ناشي از سلطه فرهنگ گوشت خواري است ، طبيعي است که يک گياه خوار نمي تواند به راحتي در يک رستوران و يا فروشگاه متعارف امروزي غذاي دندان گيري براي خود پيدا کند.
خوشبختانه با توسعه ارزش هاي زيست محيط محور و گسترش گياه خواري در ميان مردمان جهان فروشگاه ها و رستوران هاي گياه خواري نيز همزمان با اين رشد فرهنگي توسعه مي يابند.با اين وجود در حال حاضر در تهران 5 رستوران عرضه کننده غذاهاي گياهي و 8 فروشگاه عرضه کننده مواد خام ارگانيگ و مورد استفاده گياهخواران تاسيس شده که تعداد انها هرسال در حال بيشتر شدن مي باشد.
با اين وجود يک گياه خوار به سرعت مي تواند با برنامه ريزي و شناسايي مواد غذايي مفيد و قابل مصرف علاوه بر بهره مندي از ساير جنبه هاي مثبت گياه خواري همواره سير باشد.

10- من گياه خواري نمي کنم چون مي ترسم بر اثر سوء تغذيه بميرم يا موهايم بريزد يا رنگ پوستم زرد شود و يا عضلاتم تحليل برود يا از نظر قواي فکري و هوش و حافظه دچار مشکل بشوم .


تا به حال هيچ گزارش مستندي از مرگ يک نفر بر اثر گياه خواري ثبت نشده است و اين به خودي خود نشان مي دهد که گياه خواري نوعا يک عمل مرگ بار نيست!
تحقيقات متعدد علمي و شواهد فراوان تجربي فايده هاي گياه خواري را ثابت نموده اند. با اين وجود تعدادي ازگوشت خواران تلاش فراواني براي رد گياه خواري نموده اند ولي تا کنون به هيچ دليل علمي مستند در زمينه زيان بار بودن گياه خواري دست نيافته اند. در صورتي که مواد غذايي مناسب به صورت صحيح فراهم نشود و يا در دسترس نباشد مواد مکمل بصورت قرص هاي روي و اهن و ويتامين ب12 در دسترس همگان است که با مصرف چند عدد از ان در ماه کمبود اين مواد و ويتامين را مي توان به راحتي جبران نمود.
واقعيت اين است که ما بدون مصرف گوشت و لبنيات هم به خوبي مي توانيم به زندگي خود ادامه بدهيم، مواد غذايي گياهي به خوبي نياز هاي بدن ما را تامين مي کنند و اين براي کسي که به زندگي سالم فکر مي کند کافي به نظر مي رسد.
يک گياه خوار به دليل خاص بودن روش تغذيه اش بسيار بيشتر از ديگران به تغذيه خود توجه دارد و اين خود يکي از دلايل سلامت زندگي گياه خواران است ، متاسفانه آمار هاي وحشتناکي از بروز سوء تغذيه مخصوصا در ميان کودکان و نوجوانان منتشر مي شود که مطمئنا هيچ يک از اين افراد گياه خوار نبوده اند.
متاسفانه بر خلاف آن چه گفته مي شود گوشت خواران به نسبت خيلي خيلي بيشتر از گياه خواران در معرض سوء تغذيه قرار دارند.
با تاسف بايد گفت يکي از باور هاي غلط در ميان مردمان سالم و قوي تر دانستن افراد چاق است، عوام چاقي را نشانه سلامتي مي دانند! يک گياه خوار به طور طبيعي و به سبب سلامت تغذيه و دريافت متناسب کالري وزن اضافي بدن خود را از دست مي دهد، کاهش وزن که در حقيقت بازگشت سلامتي به بدن است همراه با از دست دادن چربي هاي اضافه يکي از بهترين جنبه هاي گياه خواري است.
با اين حال برخي افراد تحت فشار اجتماعي که بر اثر باور هاي غلط شکل گرفته است اين حالت طبيعي و بازگشت سلامتي به بدن را به ضعف و تحليل رفتن تعبير مي کنند که کاملا غلط است، امروزه چاقي به عنوان يک بيماري مرگ بار شناخته مي شود.

براي اطمينان خاطر اين دسته از عزيزان بايد خاطر نشان نمود که صدها دانشمند از جمله اينشتين و نيوتون و امثال انها گياهخوار بوده اند و از نظر قواي فکري کم نياورده اند و همچنين از بين ورزشکاران گياهخوار افرادي هستند که در المپيک در رشته هاي دو و ميداني و بوکس و بدن سازي و غيره صاحب يک يا چند مدال طلا شده اند و اسامي اين افراد در سايت گياهخواران منتشر شده و موجود است. اين موضوع هم تصديق کننده اين امر است که با گياهخواري به شيوه درست نيروي بدني افراد کم نمي شود.
11- مي ترسم از طرف خانواده و دوستانم مسخره و يا طرد بشوم
فرهنگ گوشتخواري در همه لايه هاي جامعه امروز بشري نفوذ کرده است، در عزا و عروسي ، در جشن و ماتم گوشت بخش اصلي تغذيه مردم امروز را تشکيل مي دهد ، گوشت مهمترين بخش غذاي انسان امروز است نه به دليل ارزش غذايي بلکه به دليل اهميت فرهنگي.

متاسفانه جامعه امروز در پذيرش گياه خواران با مشکلات زيادي روبروست،
با اين حال يک گياه خوار مي تواند به سرعت خود را با شرايط جديد تطبيق بدهد و با يک تحليل درست و منطقي از شرايط جديد بکوشد نه تنها خود را از حالت انفعال خارج کند بلکه با فعال شدن در محيط اجتماعي خود به انتقال پيام زيباي گياه خواري بپردازد.
يک گياه خوار مي تواند با مطالعه و افزايش آگاهي خود پيام گياه خواري را به افراد خانواده و دوستان خود منتقل کند و آن ها را با گياه خواري به عنوان يک روش تازه زندگي آشنا کند.
به هر حال يک گياه خوار مي تواند تلاش کند تا با دوستان تازه اي که آن ها هم گياه خواري را به عنوان روش زندگي خود برگزيده اند آشنا شود و زندگي لذت بخشش تازه اش را با گياه خواران ديگر شريک شود.
بايد بدانيد که به سرعت و با بروز نتايج مثبت گياه خواري در وجود شما از جمله کاهش وزن و تناسب اندام و تاثيرات مثبت روحي و اخلاقي همان منتقدان و مسخره کنندگان به سرعت تغيير جهت خواهند داد و شرايط روز بروز به نفع شما تغيير خواهد کرد.
12- گياه خوار بودن يا نبودن من هيچ تاثيرخوبي بر محيط وديگران نخواهد داشت
گياه خواران در نهايت در پي آن هستند که جهان بهتري را براي همه ساکنانش فراهم کنند ، آن ها از تلاش براي توقف پرورش صنعتي حيوانات و کشتار آنان از تلاش براي ريشه کني گرسنگي در جهان با دست کشيدن مردمان از گوشت خواري از نجات کره زمين از تبعات مهيب گوشت خواري و اهداف بسيار بزرگ ديگر ي سخن مي گويند که دست يابي به آن ها بسيار سخت به نظر مي رسد.

اين سوال شايد براي هر کسي پيش بيايد که گياه خواري من يک نفر آيا تاثيري خواهد داشت؟
به هر حال هر جمعيت بزرگي هم از يک نفر هايي مانند من و شما تشکيل شده است، متاسفانه بايد بدانيم که گياه خواري د رکشور ما به سبب ضعف هاي بنيادي و فرهنگي پيشرفتي بسيار کمتر از ساير ممالک داشته است.
امروزه تنهادر کشور انگلستان بيش از سه ميليون گياه خوار زندگي مي کنند. در سراسر جهان ميليون ها گياه خوار زندگي مي کنند و روز بروز به آن ها اضافه مي شود.
به هر حال انسان امروز با قدرت بي حد ومرزي که بر اثر پيشرفت هاي علمي به دست آورده است اگر بر اساس مسووليت هاي خود نسبت به کره زمين و ساير ساکنانش عمل نکند به سرعت خود وهمه کره زمين و ساکنانش را به نابودي خواهد کشاند.

مطمئن باشيد که با انتخاب شيوه گياهخواري هم به پالايش جو زمين و اب هاي جاري کمک کرده ايد و هم يک همنوع گرسنه خود را نقطه اي از اين کره زمين سير کرده ايد هم به خدا نزديک تر شده ايد و هم از تبعات نيک ان به هموطنان و همنوعان خود خدمت بزرگي انجام داده ايد. همه اين مطالب از لحاظ علمي محاسبه شده و توسط محققان به اثبات رسيده است.13- دراين سن و سال چه لزومي دارد گياهخوار شوم اينهمه کار ديگر هست که مي شود کرد

براي انجام همه کارهاي ديگر شما ابتدا نياز به سلامت جسمي و روحي و اراده و ارامش داريد و مي توانيد اين موارد را از طريق گياهخواري تامين نموده و سپس به همه کارهاي مهم ديگرتان بپردازيد.

هرشخصي در هر سن و سال و هر شرايط بدني و زيستي اعم از مرد و زن و کودک و پير مي تواند با خيال راحت شيوه گياهخواري را شروع کرده و نتايج مثبت ان را بعد از مدتي لمس نمايد.

14- خداوند حيوانات را براي ما افريده تا از محصولات و گوشت انها استفاده کنيم چرا ان را کنار بگذاريم.

زمان و شرايطي که محيط خاصي سبب شده افراد مجاز به خوردن گوشت حيوانات باشند گذشته و در اين مورد بهتر است به تفسير هاي برخي از علما و توضيحات اهل تحقيق رجوع فرماييد. در شرايط حاضر خوردن گوشت حيوانات تنها قوت ما نيست که در صورت ترک ان از گرسنگي در بيابان تلف شويم. به احاديث و فرمايشات بزرگان دين در مورد مصرف گوشت دقت فرماييد که فرموده اند شکم خود را گورستان حيوانات قرارندهيد.

15- اگر ما حيواناتي مانند گوسفند و خوک را نخوريم اينقدر زياد مي شوند که انها ما را مي خورند

اين مطلب توسط يکي از زعما در رسانه مطرح شده ولي بيشتر شبيه به لطيفه است چون ما که در کشورمان خوک ها رابراي مصرف گوشت انها نمي کشيم پس خوک ها انقدر زياد شده اند که مارا مي خورند؟

16-مي گويند گياهخواري انسان را از بسياري از بيماري ها دور نگه مي دارد ولي بسياري هستند که گوشت خورده اند و سالم مانده و عمر طولاني هم داشته اند پس چه لزومي در اين کار ديده مي شود.

استعداد بدن افراد مختلف و توان مقاومت انها در مقابل بيماري با هم تفاوت دارد . امار به ما مي گويد درصد بسياري از بيماريهاي امروز در اثر گوشتخواري است و انجمن قلب امريکا و انجمن هاي ديگر مضر بودن گوشت براي سلامت انسان را تاييد نموده اند. ان معدود افرادي که ساليان دراز گوشت خورده و عمر طولاني با سلامت جسمي داشته اند چه بسا مي توانستند با انتخاب شيوه گياهخواري به سلامت بيشتر و عمري طولاني تر نيز دسترسي داشته باشند ولي از اين امر بي اطلاع بوده اند يا شايد هم بي نياز.

17- پزشکان و را ديو و تلويزيون و رسانه ها همه مي گويند ماهي بخوريد براي فلان بيماري مرغ بخوريد براي فلان بيماري و هيچکدام تا به حال خوردن اين مواد را منع نکرده اند با اينگونه مطالب چه کنيم ايا حرف انها را قبول نکنيم؟ يعني مسوولين بهداشتي اين مسايل را نمي دانند؟

پزشکان در دنياي غرب بيش از پزشکان کشور ما به تحقيق گرايش دارند و به همين علت ديده مي شود که در ميان پزشکان غرب تعدادي وگان شده اند و انجمن هاي بسياري تاسيس کرده اند از جمله دکتر برنارد پئله و گروه پزشکان متخصص فرانسوي که انجمن (APSARES) را تاسيس نموده اند. زمان لازم دارد تا پزشکان کشور ما هم به نتايج تحقيقات انها دسترسي يابند و همچنين برخي از پزشکان هم وطن ما معتقد هستند بيماران امادگي پذيرش توصيه انها را مبني بر عدم مصرف گوشت ندارند.

18- گياهخواري مد روز شده و بعضي براي پيروي از مد به ان روي مي اورند ولي من که پيرو مد نيستم

براي اطلاع از اين دسته بهانه گيران بايد عرض کنيم فيثاغورث و افلاطون و خيلي از بزرگان بيست قرن پيش هم گياهخوار بوده اند و حتي قرن ها قبل اين افراد گياهخواري در گوشه و کنار کره زمين ادامه داشته لذا اين مقوله اي نيست که مد امروز باشد.

19- افرادي که در امر تهيه گوشت هستند در صورت گياهخوار شدن مردم شغل خود را از دست مي دهند.

درزماني که بخش قابل توجهي از جمعيت گياهخوارشوند براي کليه افراد شاغل در امر گوشت و فراورده هاي دامي شغل جديد در مزارع و کارخانجات تبديل و فراوري محصولات زراعي و باغي فراهم مي شود و به جاي استفاده از پوست و پشم حيوانات براي البسه نيز از مواد سنتزي و مواد گرفته شده از الياف طبيعي کشاورزي مي شود بهره جست. فروشگاه هاي گوشت به فروش مواد اوليه گياهخواري خواهند پرداخت و رستورانها به طبخ و توزيع غذاهاي گياهي مبادرت خواهند نمود. بطور مطمئن اين را مي شود گفت که هيچکس به دليل اين که جامعه به گياهخواري روي اورد بيکار نخواهد شد.

20- راستش هرچه فکر مي کنم مشکل است مزه کباب را از دست بدهم ان هم بدون دليل مستندي

بازگشتيم به اول خط و اول دايره و اين يعني گاهي بهانه ها هم کافي نيستند و دليل راه خودش را گم مي کند.تعدادي از پزشکان متخصص در فرانسه و از جمله دکتر برنارد پئله که همگي وگان هستند انجمني به نام (متخصصين سلامت براي داشتن رژيمي مسئولانه) يا به اختصار نام فرانسوي ان (.APSARES) تاسيس نموده اند و مطالب مفيدي را در زمينه گياهخواري منتشر مي نمايند که براي همگان قابل استفاده است.( 1944 بازديد از این مقاله )

تعداد بازديدكنندگان: 1019155

تعداد اخبار: 54
تعداد مقالات: 26


عضویت در خبرنامه:
RSS خبرخوان

مطالب خواندنی
معرفی محصولات فرهنگی
آموزش آشپزی گیاهی
فرم آیوروداPowered by: Erana تمامي حقوق اين سايت متعلق به موسسه نواي طلوع مهر مي باشد
صفحه اصلي| بازخورد | لينك به ما